پمپ آب یک اسب

انواع پمپ آب یک اسب

پمپ آب یک اسب

پمپ آب یک اسب در میان انواع پمپ آب خانگی در شرکت نوید پمپ اسپادان:

پمپ آب یک اسب ” اشاره به قدرت پمپ دارد. قدرت برای پمپ یعنی نیرویی که به وسیلۀ آن آب را جابجا میکند که این امر ماهیت اصلی یک پمپ را می سازد. در بازار امروز انواع پمپ ساخته می شود که امروزه هر نوع پمپ دارای کارایی لازم و منحصر به فرد خودش است. اما شرکت نوید پمپ اسپادان قصد دارد در این مقاله, به پمپ آب یک اسب بخار بپردازد که برای آن می توان از برندهای متفاوتی همانند موارد زیر را نام برد:

  • پنتاکس
  • ابارا

این پمپ ها معمولاً در انواع مختلفی عرضه می شود. البته بستگی دارد این نوع پمپ ها را برای چه کاری بخواهید, اما می توان گفت هر نوع از این پمپ ها دارای عملکرد بسیار خوبی است. می توان به انواع زیر اشاره کرد:

  • جتی
  • بشقابی
  • تک پروانه
  • دو پروانه

پمپ آب یک اسب از نوع جت و پمپ آب خانگی

پمپ آب یک اسب

پمپ آب جتی

پمپ آب یک اسب جتی, تفاوت اساسی با پمپ های رفت و برگشتی یا چرخشی دارند؛ این پمپ ها هیچ قطعۀ متحرکی ندارد. پمپ آب جتی در چاه های کم عمق و عمیق کاربرد زیادی دارند. پمپ آب یک اسب جتی از دو لوله استفاده می کنند: لولۀ معمولی چاه اصلی که آب را از سطح زیرین حمل می کند و یک لولۀ فشار.

این نوع پمپ, یک پمپ گریز از مرکز استاندارد است, که بیشتر در سطح زمین کار می کند. خروجی پمپ گریز از مرکز توسط بخش مرکزی تقسیم می شود و تقریباً سه چهارم آب پمپ شده در سطح, از طریق لولۀ فشار به پایین فرستاده می شود که در آن آب با حرکت جتی از طریق یک نازل با قطر کوچک تحت فشار قرار می گیرد.

در زیر زمین, جایی که لولۀ فشار قوی با لولۀ چاه برخورد می کند, آب تحت فشار وارد محفظۀ بزرگ شده و سپس وارد لوله می شود. هنگامی که آب به داخل محفظه حرکت می کند, فشار به زیر ناحیه اطراف کاهش می یابد و آب چاه به سمت بالا, به داخل لوله چاه کشیده می شود.

پمپ آب یک اسب بشقابی

در میان پمپ آب اصفهان, پمپ آب یک اسب بشقابی برای مصارف خانگی بکار می رود و آبی تمیز را انتقال خواهد داد. البته پمپ آب یک اسب بشقابی در مصارف تجاری و همچنین برای آبیاری نیز استفاده می شود. پمپ های بشقابی دارای مدل های مشخصی هستند و برندهای آن را در بخش زیر می توانید مشاهده کنید.

پمپ آب یک اسب بشقابی

پمپ آب بشقابی

پمپ آب یک اسب بشقابی, در برند:

ابارا شامل مدلهای:

  • CMA100
  • CDA100

شرکت نوید پمپ اسپادان, مرکز فروش رسمی شرکت “EBARA”  و “SHIMGE” در ایصفهان است, و شما می توانید محصولات مورد نظر خود را از آنها خریداری بفرمایید.

 

[av_productslider categories='83' wc_prod_visible='' wc_prod_hidden='' wc_prod_featured='' wc_prod_additional_filter='' sort='0' prod_order='' items='9' offset='0' columns='3' autoplay='yes' interval='6' alb_description='' id='' custom_class='' av_uid='av-2ja1l8']

 

پنتاکس شامل:

  • CM100

پمپ آب یک اسب بخار تک پروانه و دو پروانه

این نوع پمپ ها نیز از کارایی بسیار خوبی برای آبیاری های کشاورزی  بخوردار هستند و البته در مصارف دیگر همچون مصارف خانگی و صنعتی نیز بکار می روند. این نوع پمپ ها آب پنتاکس شامل:

  • CB100

انواع پمپ آب :

 • پمپ های گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز رایج ترین نوع پمپ دوار است. دارای تیغه های چرخشی – پروانه – می شود که هنگام چرخش, انرژی را به آب منتقل می دهد. این عمل مشابه آنچه در مخلوط کن خانگی مشاهده می شود, است. وقتی مخلوط کن از آب پر می شود و روشن می شود, تیغه های چرخان آن باعث چرخش مایع می شود. پروانه ها در یک پوشش قرار دارند. آب معمولاً وارد محفظه نزدیک تیغه پروانه چرخان می شود. تیغه های پروانه در آب غوطه ور می شوند تا پمپاژ شوند. با چرخاندن پروانه, آب از نزدیک محور پروانه به سمت خروجی جانبی بیرون کشیده می شود.

پمپ چتی

پمپ آب یک اسب جتی

برخی از پمپ های گریز از مرکز از دیفیوزرها استفاده می کنند. به طور معمول, دیفیوزرها تیغه های ثابت هستند که در بیرون و نزدیک لبه پروانه ها قرار دارند. دیفیوزرها به صاف کردن جریان بیرونی آب خارج شده توسط پروانه های داخلی کمک می کنند و کارایی پمپ را افزایش می دهند.

هنگامی که به فشارهای زیاد نیاز است (برای مثال در مورد چاه عمیق), ممکن است تعدادی پروانه به صورت سری استفاده شود و دیفیوزرهای زیر هر پروانه ممکن است حاوی پره های راهنما باشند تا به تدریج سرعت مایع را کاهش دهند. برای پمپ های فشار پایین, دیفیوزر به طور کلی یک گذر مارپیچی است که به عنوان یک ولوت شناخته می شود و سطح مقطع آن به تدریج افزایش می یابد تا سرعت را به طور مؤثر کاهش دهد.

 

پمپ آب خانگی

پمپ نوید پمپ

 • پمپ توربینی

پمپ توربینی نوع خاصی از پمپ های گریز از مرکز است. این پمپ شبیه تیغۀ توربین موجود در موتور جت مدرن است و دارای تیغه های بسیار بیشتری نسبت به پروانه های معمولی گریز از مرکز است. پمپ های توربینی معمولاً گرانتر و نگهداری از آنها دشوارتر از پمپ های گریز از مرکز است. اما این پمپ ها دارای مزایای خاصی هستند, مانند سرعت بالای جریان و راندمان بالا. پمپ های توربینی برای پمپاژ آبهای سطحی, استفاده شده و از پمپ های با ظرفیت بالا می توان برای انتقال آب از منبع تغذیه و جابجایی آب اضافی استفاده کرد.

اجزای پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و در کاربردهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند:

برای پمپاژ آب از چاه, برای آبیاری, در تصفیه خانه های فاضلاب, و برای گردش آب در گردابها و حتی برای آبیاری زمین های کشاورزی, از پمپ آب یک اسب بخار استفاده می شود.

در صورتی که سؤالات بیشتری دربارۀ  این نوع پمپ ها و کلاً انواع مختلف پمپ, مانند پمپ آب خانگی و بوستر پمپ ها داشتید, می توانید با کارشناس فروش سایت در ارتباط باشید و هر نوع سؤالی که می خواهید, بپرسید. شما همچنین می توانید دربارۀ قیمت های پمپ ها بپرسید, و باید بدانید ما سعی داریم جنس با کیفیت را با کارایی لازم به شما بدهیم.

پمپ یک وسیله مکانیکی اساسی اما مهم است که نیروی حرکت سیال را با دبی مشخص تامین می کند. مانند هر وسیله‌ای که کار می‌کند (انرژی را در فاصله‌ای دور منتقل می‌کند)، اثربخشی آن با قدرت سنجیده می‌شود. اگرچه وات و کیلووات واحدهای اندازه گیری توان رایج تری هستند، اسب بخار هنوز هم معمولاً برای دستگاه های الکتریکی با خروجی بالا در ایالات متحده استفاده می شود. در این زمینه، 1 اسب بخار برابر با 746 وات است.

فرمول پمپ آب یک اسب

 • اسب بخار آب = حداقل توان مورد نیاز برای راه اندازی پمپ آب
 • TDH = کل دینامیک هد = مسافت عمودی حرکت مایع (بر حسب فوت) + کاهش اصطکاک از لوله
 • Q = سرعت جریان مایع بر حسب گالن در دقیقه
 • SG = وزن مخصوص مایع (اگر آب را پمپاژ می کنید برابر 1 است)
 • اسب بخار = {\displaystyle {\frac {TDH*Q*SG}{3960}}}{\frac {TDH*Q*SG}{3960}}
 • توان واقعی مورد نیاز = (اسب بخار آب) / (بازده پمپ).
 • کارایی را به صورت اعشاری بنویسید (50% → 0.5).
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *