بوستر پمپ

مزایای بوسترپمپ های تولیدی نوید پمپ اسپادان

در طی سالیان گذشته شرکت های متعددی اقدام به طراحی و ساخت انواع بوسترپمپ آبرسانی و آتش نشانی نموده‌اند در طول این سالیان شرکت نوید پمپ اسپادان با بررسی دقیق نیاز مشتری و همگام با شرکت ها و کارخانجات برتر دنیا انواع بوسترپمپ های آبرسانی و آتش نشانی را طراحی و تولید کرده است.

افتخار ما همواره در 70 سال سابقه، داشتن مشتریانی ارزشمند از سراسر کشور بوده است و همکاری با ارگان های دولتی و شرکت های خصوصی بزرگ و مشارک در پروژه های شاخص کشور علت اصلی دانش و تجربه امروز شرکت ماست.

شرکت نویدپمپ اسپادان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان بوستر پمپ در کشور همیشه سعی داشته تا با بروزرسانی دانش و تجهیزات خود از رقبا پیشی بگیرد در ادامه با برخی از مزایای بوسترپمپ های تولیدی نوید پمپ آشنا می شویم.

 • تمام استيل بودن کلکتورها, وَلوها و اتصالات بوسترپمپ آبرساني هـمراه بـا جـوشکاري آرگون( گريد بهداشتي )

با توجه به اينکه عمليات حرارتي جهت جوشکاري بر روي کلکتورهاي ورودي و خروجي اجتناب ناپذير است, حرارت ايجاد شده در صورتي که لوله هاي انتخابي جهت کلکتور از جنس گالوانيزه انتخاب شود باعث از بين رفتن گالوانيزه موجود شده و آسيب پذيري بسياري در آن نـقطه (جوشـکـاري شده) بـوجود مي آيد. همچنین در صورتي که نوع لوله کلکتورها از جنس لوله سياه باشد و بعد از عمليات جوشکاري جهت آبکاري و گالوانيزه شدن اقدام گردد, بدليل عدم کيفيت عمليات گالوانيزه (گرم – سرد) در نقاط داخلي محل اتصال سر دنده ها به کلکتورها, به مرور زمان دچار زنگ زدگي شده که اين امر بدليل اثر بجای مانده در کلکتورهاي استفاده شده قبلي قابل اثبات مي باشد.

در موارد ذکر شده بالا با توجه به جدا شدن ذرات از روي فلز و وجود آن ذرات در آب شُرب مصرفی از لحاظ بهداشتي و سلامت مخاطره انگيز است. بدلايل فوق اين موسسه اقدام به توليد و استفاده ازکلکتورهاي تمام استيل و اتصالات استيل و نيز جوشکاري آرگون نموده است.که دارای گريد بهداشتی است. همچنين مي توان به شَکيل بودن کلکتورهاي ساخته شده اشاره نمود.

 • نصب يک اينورتر به ازاء هر الکتروپمپ

اين موسسه جهت هر دستگاه  الکتروپمپ از يک دستگاه اينوِرتر استفاده مي نمايد و سِیو انرژی را بطور کامل دارا بوده و فشار يکنواخت و دِبـي مورد نيـاز مصرف کنندگـان بدون تاخیر تامين می شود.

1- دور متغير کامل : لازم است جهت دارا بودن فشار ثابت و عدم بروز ايرادات مکانيکال الـکتروپمپ ها در بعضي مـواقع بصورت سَنکرون(همزمان) و مـوازي بـا هـم راه اندازي گردند که اين امر مي طلبد از اينوِرترهاي مجزا براي هر الکتروپمپ استفاده نمود.

2- Soft Stop/Soft Start : راه اندازي نرم الکتروپمپ باعث مي شود الکتروپمپ به صورت نرم (تدريجي) راه اندازي شود.امکان کنترل سرعت الکتروپمپ ها ، تنظیم آب خروجی متناسب با نیاز مصرف کننده و افزایش طول عمر تاسیسات مکانیکی را به همراه دارد و از ايجاد تلاطم در مخزن ذخيره ، ضربات قوچ و شوک به شبکه برق جلوگيري می نماید.

ضربه قوچ : در سیستم های لوله کشی طولانی به دلایلی سرعت سیال به طور ناگهانی تغییر می کندکه موج های از فشار به وجود می آورد.این امواج فشاری چندین برابر فشار کار سیستم تولید می کنند که موجب به وجود آمدن تنش های زیاد در مدار لوله کشی شده و در بدترین حالت باعث ترکیدن لوله ها ،پوسته پمپ و اتصالات می گردد.

 • Change over بودن الکتروپمپ ها بر اساس دو حالت دفعات Start& Stop و زمان کارکرد یکنواخت

تعويـــض نوبتي الکتروپمپ ها كه موجـــب مي گردد تا كليــه الكتروپمپ ها به يك اندازه كار کرده و استهلاك سيستم كاهش يابد. تعويض نوبتي الکتروپمپ هــا در حالت كار يك الكتروپمپ از بوستــرپمپ باعث مي شــود تا در مصارف كم آب ، براي ساعت ها يك الكتروپمپ بطور مداوم كار نكنـد و به ترتيب با ساير الكتروپمپ هــای موازي تعويض شود.

 • استفاده از PLC و ثبت کليه خطاها در آن

PLC نوعی ریزپردازنده است که با استفاده از برنامه نرم افزاری نوشته شده در آن و اطلاعات ورودی که از تجهیزاتی مانند ترانسمیتر ، ترموستات ، پرشر سوییچ دریافت می کند فرمانهای لازم را به کنتاکتورها ، اینورترها و غیره ارسال می نماید.مجموعه این دریافت و ارسال اطلاعات هدف نهایی برنامه نویس را اجرا می نماید.

دلیل استفاده از   PLC به جای Mini PLC در بوسترپمپ ها ی موسسه توانایی بیشتر و عدم محدودبت PLC در برنامه نویسی و اجرای برنامه ها نسبت به Mini PLC می باشد.همچنین PLC می تواند کلیه خطاهای روی داده در بوسترپمپ را ثبت و ضبط نماید.

 • سيستم مونيتورينگ روي صفحه نمايش (با فونت فارسي)

فونت فارسی صفحه نمايش اين امکان را فراهم مي کند تا اپراتور موتورخانه براي خواندن خطا و رفع عيب تابلو مورد نظر ديگر دچار مشکل نشود و به راحتي بتواند براي تنظيمات و نيز رفع عيوب کمترين زمان ممکن را صرف نمايد.

 • سطح دسترسي هاي متفاوت برای تنظيمات

در این حالت اپراتور می تواند با وارد شدن به صفحات مخصوص بر روی HMI ، متغییرهای خاصی را تغییر دهد این تغییرات می تواند سطح ایده آل مصرف کننده را تامین نماید برای مـثال در صـورتی که برنامه نـرم افـزاری جـهت 30 متر هد به صورت پیش فرض تنظیم گـردیده است ممکن است در طبقات فوقانی مـصرف کـننده از فـشار کـم ( بدلیل مصرف طبقات پایین تر ) ناراضی باشد که در این حالت اپراتور می تواند با توجه به رابطه معکوس بین هد و دبی با افزایش تنظیم هد دبی مورد نیاز طبقات فوقانی را تامین نماید.

 • فشار کاملا ثابت و قابل تنظيم توسط صفحه نمايش با ايزوليشن 1bar

پِرشِر تِرانسميتـر وسيله اي است  که بر روي کلکتور خروجي نصب مي گردد که فشار کلکتور خروجی(دهش) را در هـر دقيقه 13000 مـرتبه حـس می کـنــد و به صـورت شـدت جریان 4 الـی20 مـيلـي آمـپر بـه PLC مـنتقل مـی کند.برنامه نرم افزاري طراحی شده موجود در PLC با توجه به رابطه معکوس بين فشار و دبي مي تواند با تغيير فشار ، دبي مصرف را تنظیم نموده تا مصرف کننده تغییر ناگهانی فشار را احساس ننموده و دبی مورد نظر را در هر زمان و ارتفاعی در دسترس داشته باشد این تغییر فشار با نوسان 1/0 بار در تمام طول مسير برنامه ريزي شده است.

برنامه نرم افزاري اين موسسه همچنين قادر است فرمانهاي دستي و اتوماتيک را نيز از صفحه نمایش تعبيه شده (HMI) دریافت کرده و به PLC جهت اجرا ارائه دهد.

 

 • چک کردن دماي الکترو پمپها

به تجربه ثابت گردیده است  بعد از نصب بوستر پمپ ها دقت نظر خاصي جهت نگهداري صحيح آنها بعمل نمي آید پس بر آن شديم تا سعي نمائيم از تمامي امکانات جهت رفاه مصرف کنندگان گرامي برآئيم بدين لحاظ بر روي بدنه خارجي هر الکتروموتور سنسوري را جهت کنترل حرارت خارجي الکتروموتور نصب  مي نمائيم و با توجه به ترموستات نصب شده در داخل تابلو برق درجه حرارت خارجی الکتروپمپ ها را به PLC داده و نيز بر روي صفحه HMI نمايش مي دهد. همچنين در صورت ايجاد حرارت بيش از حد الکتروپمپ بطور اتوماتيک از مدار خارج و هشدارهاي لازم جهت رفع عيب داده مي شود.

 

 • اجراي سيستم مونيتورينگ از راه دور با استفاده از يک خط تلفن ثابت و مودم ( سيستم RISS) بصورت آپشن

بدليلي که در بالا نيز ذکر شد و عدم توجه کافي بعد از بهره برداري از بوسترپمپ ها مي توان بصورت يک آپشن اختصاصي از سيستم فوق نيز بهره برد. سيستم RISS استفاده از مودمی است که در تابلو برق تعبیه گردیده و مي توان از هر نقطه اي بصورت غیر حضوری با PLC ارتباط برقرارکرد و تمامي اطلاعات موجود ، چه از زمان قبل و چه حال را بررسی نموده و تمامي خطاهاي ثبت شده ، ساعات کارکرد الکتروپمپ ها ، دما ، ميزان فشار تعيين شده ، فشار توليد شده و مصرف شده و … را مشاهده نمود و فقط توسط برنامه نويس  مي توان متغييرهاي خاصي را اضافه نمود و برنامه نرم افزاری را بروزرسانی کرد.

 

 

 • دريافت و مشاهده هشدار ، ساعت کارکرد هر يک از الکتروپمپ ها جهت سرويس و اورهال

در بوستر پمپ هاي پيشرفته اعم از دور ثابــت و يا دور متغير به لحاظ هوشمند بودن مي توان از سيستم خبر دهنده نيز استفاده كرد. سيستم خبر دهنده با نشان دادن كدهـاي خاص عددي يا حروفي و يا هر دو قادر است وجود عيب را در هر يك از تجهيزات تابلويي, سنسور فشـار و حتي شبكه مصــرف نشان دهد و همزمان با آن با تحريك يك آژير يا چراغ چشمـــك زن در محل مناسب از قبيل اطاق نگهبانــي يا اطاق تأسيسات و یا تماس با تلفن ثابت یا همراه وجود عيب را خبر دهد.

وجود سيستم عيب ياب و خبر دهنــده, شخص تعميــركار را بدون فـــوت وقت به محـــل عيب هدايت مي نمايد و از انجام کارهای غیر تخصصی جلوگيري مي كند. وجود سيستـــم عيب ياب موجب مي گردد تا براي تعمير و نگهداري بوستر پمپ بتوان از افراد با تخصص پائين تر استفاده نمود. براي رفع عيب تابلويي كافي است كه با خاموش كردن كليد برق مدار معيــوب, جريان برق آن را قطع و تعميرات لازم را انجام داد.

در صورتي كه خرابي مربوط به الكتروپمپ باشد، با اقدامي مشابــــه پس از قطع جريان برق نسبت به تعمير آن اقدام نمود، بدون اينكه اختلالي در كار نرمال بوستـــر پمپ در حال تعمير پيش بيايد. به عبارتي بوستر پمپ بر اســـاس برنامه و بدون در نظر گرفتن بخش معيوب بـــه كار خود ادامه مي دهد.

 • خود سرويس بودن بوستر پمپ هاي آتش نشاني و اسپرينکلر

بدليل استفاده ننمودن از الکتروپمپ هاي آتش نشاني در مدت زمان طولاني و ماندگار بودن آب در قسمت پمپ احتمال گريپاژ نمودن الکتروپمپ (مکانيکال سيل و Impeller) وجود دارد و نيز بدليل حساسيت الکتروپمپ هاي فوق لازم است الکتروپمپ ها به صورت دائم در مدار باقي بماند بدين لحاظ در طراحي بوستر پمپ هاي اين شرکت سيستمي تعبيه گرديده که در مدت زمان ثابتي هر الکتروپمپ به صورت خودکار و مجزا استارت مي شود و مدت زمان کوتاهي آب داخل سيستم را سيرکوله نموده تا از گريپاژ يا جام شدن آن جلوگيري گردد در اين حالت به صورت تمام وقت يک فشار ثابت در سيستم وجود دارد و الکتروپمپ ها هميشه آماده به کار خواهند بود. برنامه نرم افزاري نصب شده به صورتي طراحي گرديده که در صورت استفاده همزمان از Fire Box و  Sprinkler بلافاصله مسير سيرکوله بسته خواهد شد تا آب مورد نیاز توسط Fire Box و Sprinkler تامين گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.