پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی چیست؟

پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی یکی از کاربردی ترین لوازم جهت پمپاژ آب مخازن و انتقال آن به زمین های زراعی است. این پمپ همانگونه که از اسمش معلوم است, به طور گسترده در کشاورزی به کار می رود تا آب را از منبع اصلی مانند چاه به وسیله پمپ چاه کشاورزی, چشمه, سد یا رودخانه از طریق لوله ها به مکان ذخیره سازی آب مانند سیستم آبیاری یا مخزن منتقل کنند. شرکت نوید پمپ اسپادان ارائه دهنده انواع پمپ آب  اصفهان, در این مقاله به مطالبی دربارۀ این نوع پمپ, خواهد پرداخت.

کشاورزان در اکثر کشورها به ویژه ایران به علت بالا بودن هزینه برق و دور بودن برخی مناطق کشاورزی از برق صنعتی مجبور به استفاده از پمپ های آب گازوئیلی می شوند. البته امروزه این پمپ ها به سمت پمپ ها و سیستم های آبیاری برقی حرکت می کنند. بنابراین در حالت کلی پمپ آب کشاورزی یا برقی است و یا از طریق الکتروموتورهای دیگر با نیروی محرکه کار می کند.

حال اگر این پمپ ها برقی باشند دیگر به نصب الکتروموتور نیازی ندارند. همچنین پمپ های کشاورزی برقی با توجه به عواملی همچون توانایی به کارگیری انرژی خورشید تحت عنوان منبع تغذیه اصلی, پتانسیل بیشتر جهت کنترل اتوماتیک یا از راه دور و هزینه نگهداری و تعمیر پایین, بر دیگر پمپ ها ارجحیت دارند. البته کارایی این نوع پمپ های آب به مدل انتخابی شما و چگونگی نگهداری آن وابسته هستند.

 

نحوه عملکرد بوستر پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی در صنعت بوستر پمپ یا پمپ, جزء حرفه ای ترین و قوی ترین پمپ ها محسوب می شود. این بدان دلیل است که بوستر پمپ کشاورزی باید با فشار بالا و فاصله ی طولانی حجم زیادی از آب را انتقال دهد. البته سیال هایی که از بوستر پمپ کشاورزی عبور می کنند با خود ریز جامداتی را به همراه دارند.

به همین دلیل بوستر پمپ های کشاورزی باید ماندگار و باکیفیت باشند تا در چنین شرایطی عملکرد خود را حفظ کنند. همچنین پمپاژ آب در فعالیت های کشاورزی به دو روش زیر و به وسیله دو نوع پمپ آب دینامیکی و پمپ کشاورزی معمولی انجام می شود.

 

بوستر پمپ

پمپ آب کشاورزی در اصفهان

 

 

پمپ آب کشاورزی دینامیکی

پمپ آب کشاورزی دینامیکی به طور معمول انعطاف پذیری و کارایی بهتری دارد و برای پمپاژهای بزرگ مانند آبیارهای وسیع به کار می رود. همچنین پمپ دینامیکی از تیغه های چرخان یا همان پروانه جهت کاهش یا افزایش فشار در کل سیستم پمپاژ استفاده می کند. البته پمپ با چرخش تیغه های مخصوص مخالف یا موافق عقربه های ساعت می تواند جریان سیالات یا آب را تغییر دهد که نتیجه ی آن تغییر فشار مایع است.

پمپ کشاورزی معمولی

پمپ کشاورزی معمولی دارای تیغه هایی می باشد که جریان هوای دور و بر پمپ را تغییر داده و به جهت مشخصی هدایت می کند. بنابراین پمپ هایی که دارای جابجایی مثبت هستند در یک سیستم بسته با تغییر میزان فشار کار می کنند. همچنین با افزایش حجم, فشار پمپ کاهش می یابد و با کاهش حجم, فشار پمپ افزایش می یابد که متغیر شدن فشار موجب مکش مایع یا سیالات به داخل پمپ می شود و بالاخره در جهت مورد هدف خارج خواهد شد.

البته به غیر از روش تقسیم بندی بالا که شامل پمپ آب دینامیکی و پمپ آب کشاورزی معمولی می باشد, تقسیم بندی دیگری هم وجود درد که بر اساس نحو نصب پمپ است.

نحوه نصب پمپ کشاورزی

پمپ چاه کشاورزی

پمپ چاه کشاورزی

    • پمپ کشاورزی سطحی

این نوع پمپ ها بالاتر از سطح فعلی آب و روی زمین همچون دیوار یک سد نصب خواهند شد. طوری که پمپ های آب از منبع مورد نظر آب را گرفته و به محل ذخیره یا استفاده انتقال می دهند.

    • پمپ کشاورزی زیر آب

محل نصب این نوع پمپ ها در زیر آب است که مانند سوراخ یا سد آب را از منبع به محل ذخیره یا استفاده منتقل می کند. البته در مصارف کشاورزی از هر دو پمپ سطحی و پمپ زیر آب استفاده می شود. همچنین فاصله بین منبع آب و پمپ بسیار کم است. طوری که کشیدن فشار آب در سر بالایی توسط پمپ بسیار راحت تر از کشیدن آب به طرف بالا می باشد.

البته معمولا حد مکش برای این نوع پمپ ها حدود هشت متر است. حال تولید کنندگان پمپ کشاورزی موظفند که روی هر مدل پمپ ماکسیمم مکش را از طریق عدد حکاکی کنند. همچنین پمپ هایی که با عناصر اصطکاک پیدا می کنند باید مورد محافظت قرار گیرند. البته این بیشتر شامل پمپ هایی می شود که در رودخانه ها یا سدها نصب شده اند و پمپ های سوراخ دار از این قاعده مستثنی هستند.

نصب پمپ های کشاورزی به طور معمول روی زمین است در نتیجه می توان با ساخت یک پناهگاه به آسانی از آن محافظت کرد. اما در مورد پمپ های زیر آب محافظت از آن ها مشکل است زیرا در عمیق ترین بخش آب وجود دارد‌. بنابراین تولیدکنندگان با طراحی و ساخت پانتون های شناور کار محافظت از این پمپ ها را برای کشاورزان آسانتر می کنند.

برای خرید پمپ آب کشاورزی در اصفهان, شما میتوانید به سایت نوید پمپ اسپادان مراجعه فرمایید.

پمپ کشاورزی گریز از مرکز سطحی و نحوه عملکرد آن

پمپ آب کشاورزی برقی

پمپ چاه کشاورزی

پمپ های گریز از مرکز بر روی زمین نصب می شوند و از منابع آب زیرزمینی یا منابع آب سطحی کم عمق استفاده می کنند و در لاین های آبیاری نقش تقویت کننده پمپ را دارند. همچنین برای راه اندازی آنها باید در مرحله اول بتونه کاری و یا آنها را پر از آب کرد. طوری که پمپ و خط مکش را پر از آب و خالی از هوا کنید. در نتیجه, اتصالات و همچنین اتصالات ضد هوا در لوله های مکش اهمیت زیادی دارند. قیمت پمپ های گریز از مرکز نسبت به دیگر پمپ ها پایین تر می باشند.

پمپ های سانتریفیوژ جهت عملکرد عمودی یا افقی طراحی شده اند طوری که عمودی یا افقی بودن پمپ به شفت محرک و جهت موتور اشاره می کند و پروانه آن مدنظر نیست. متداول ترین روش جهت آبیاری, استفاده از پمپ های سانتریفیوژ با عملکرد افقی می باشد. زیرا هزینه آن پایین بوده و تعمیر و نگهداری از آن نیز بسیار آسان است. البته از این نوع پمپ ها جهت آبیاری سبک استفاده می شود زیرا قدرت آن برای پمپاژ کردن آب کم می باشد.

پمپ های سانتریفیوژ عمودی روی سطح دیگری سوار یا نصب می شوند طوری که پروانه و ورودی آن ها زیر آب قرار می گیرند. همچنین آماده سازی در پمپ های عمودی غیرضروری می باشد و کاربرد آن بیشتر در محیط های شناور امکان پذیر است.

انتقال آب

پمپ چاه کشاورزی

بنابراین یکی از مزیت های بارز پمپ های عمودی این است که در مناطقی با قطعی مکرر برق یا در محورهای مرکزی که امکان راه اندازی دوباره برق وجود ندارد, بیشترین کاربرد را دارد. حال تعمیر و نگهداری از آن ها دشوار است زیرا یاتاقان های آن ها مدام زیر آب قرار دارند. همچنین در چاه های خیلی عمیق به کار می روند و قیمت بیشتری نسبت به سایر پمپ های گریز از مرکز را دارند.

شما جهت خرید پمپ آب کشاورزی در اصفهان و کلا انواع پمپ مانند انواع بوستر پمپ و پمپ آب خانگی می توانید به شرکت نوید پمپ اسپادان مراجعه فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *